D I O R : DESIGNER OF DREAMS

13 July 2019 Cromwell Rd, Knightsbridge, London SW7 2RL, Spojené kráľovstvo

CHRISTIAN DIOR sa narodil v roku 1905 v mestečku Granville, vo Francúzsku. Študoval diplomaciu, i keď mal vždy srdce nasmerované k dizajnu, móde a architektúre. Po jeho neúspešnom biznise s galériami sa v roku 1929 rozhodol kresliť svoje prvé skice. Trvalo mu presne 41 rokov pokiaľ založil svoj Dom a o rok neskôr bola na svete jeho prvá Couture nazývaná "New Look". 
⚜   ⚜   ⚜
Pred pár dňami, teda 3.7. som bola na výstave Christiana Diora a jeho celoživotných diel, od šiat, rób, kabeliek, až po topánky a parfémy, ktoré sú ručne ušité a navrhnuté ním alebo jeho nasledovníkmi. Teda Yves Saint Laurentom, Marcom Bohanom, GianFrancom Ferré,  Johnom Gallianom, Rafom Simonsom, a neposledne, mojou obľúbenou Mariou Graziou Chiuri. Výstava sa konala v Londýne vo Victoria & Albert Múzeu a lístky sme kupovali asi v januári. Už vtedy boli na jún vypredané, tak sme brali (spolu s mojou kolegyňou a fashion guru Veronikou) čo nám najbližšie ostalo. Samotná výstava sa koná len od februára do septembra tohto roku, takže sme bookovali až cez mŕtvoly. A oplatilo sa. Bála som sa, že na prehliadku bude nejaký obmedzený čas, keďže sme mali lístky kúpené na určitú hodinu, ale nebol. Híkaním sme tam strávili niečo cez DVE HODINY. A boli by sme tam až doteraz. Respektívne, hneď, keď sme vyšli sme chceli ísť opäť. 
Poviem vám, že vidieť naživo šaty z roku 1947 ručne šité samotným Christianom Diorom, je sila! Ešte keď vidíte všetky tie diela, ktoré absolútne nevychádzajú z módy. Čistá dokonalosť. Keby si mám vybrať medzi jediným dizajnérom, ktorého by som nosila od rána do večera a z večera do rána, určite by to bol môj milovaný obľúbený Dior a nik iný. Dokonca ani Chanel nie. 
Výstava bola rozdelená do jednotlivých sektorov a miestností, kde každá jedna mala istú tému. Hneď na úvod samozrejme bolo niečo o samotnom Diorovi a jeho živote, jeho prvé náčrty šiat i parfémov. Jeho prvé šaty ušité pre jeho Dom, teda Christian Dior Couture z roku 1947
Nasledujúca miestnosť bola plná elegancie, ktorú nosili ľudia vyššej vrstvy. Pozlátené detaily, róby a podobne. Prevládali tu skôr pastelové farby, biela,ružová, odtiene modrej.. (Tu som myslela, že ma odtiaľto hneď vyhodia, lebo ma Verona fotila s bleskom, čo bolo prísne zakázané. Našťastie ma prišiel pán iba upozorniť a ja som sa mu slušne ospravedlnila).🙈
Keďže samotný Christian Dior miloval kvety, vsadil ich aj do svojich modelov, ktoré navrhoval vonku vo svojej záhrade. Táto časť výstavy bola plná kvetov a žiarila rozkvitom a jarou. Nazývala sa THE GARDEN teda záhrada.
Postupne sme prechádzali do miestnosti, kde boli vystavené šaty od každého dizajnéra, ktorý prebral Dior Dom po jeho smrti. Vôbec by som nepovedala, ako veľmi "menili" Christiana. Človek si to vôbec neuvedomí, pokiaľ to nevidí na vlastné oči. Ja osobne sa aj tak najviac stotožňujem so samotným klasickým Christianom a hlavne s úžasnou feministickou Mariou Graziou Chiuri. V jej kolekciách cítiš históriu i nadčasovosť, kultúru i voľnosť. ♡
Túto bielu časť (ktorú uvidíte nižšie) som videla už na sociálnych sieťach a samozrejme, že v skutočnosti vyzerala oveľa kúzelnejšie. V sklenených vitrínach žiarili biele modely od každého jedného návrhára. Takisto tam boli aj nedokončené modely, prišité len špendlíkmi. Takže ste mohli vidieť aj "šaty v procese".
Poslednou časťou bola tzv. THE DIOR BALL, kde boli všetky druhy rób a šiat (nielen) na červený koberec. Dokonca sa tu každú chvíľu menilo osvetlenie, čo sa na niektorých šatách odzrkadlilo v podobe trblietok a shiny efektu. 
A ako sa hovorí- to najlepšie na koniec. Krásna skladaná róba od Marie Grazie Chiuri, ktorá prevzala Dom Christiana Diora pred pár rokmi. Na prvý pohľad mi pripomenula svadobné šaty Chiari Ferragni, ktoré jej šila práve Maria. Povedzte mi, ktorá z vás by nechcela zažiariť aspoň raz v šatách od Diora?! Ja teda aj milión krát.

Tak a toto je CHRISTIAN DIOR COUTURE. Elegantný, feministický, nežný, sexy a pre mňa výnimočne dokonalý. 
J'adore Dior !

__________________________________________________________________________________________________________________________________
SL

♥ ♥ ♥ 

Post a Comment

© Sabina Laktis. Design by FCD.